Classes

The majority of our classes are held at our studio in Windsor (SL4 4LE) along with Saturday morning junior classes in Windsor town centre.

Please download our class timetable by clicking on the button, or view the table below. Keep scrolling for term dates – see below calendar.

If you have any specific questions please contact us.

Class Timetable
  CLASSES  
Ascot House, Fairacres Industrial EstateWindsor, SL4 4LEAscot House, Fairacres Industrial EstateWindsor, SL4 4LE
MONDAY THURSDAY
Studio 1Studio 1
Philippa Dewsnap PBT CertifiedRachel Chapman BA (Hons) Musical Theatre
4:15 - 4:45Pilates/PBT - Junior Vocational4:15 - 4:45Junior 1 Flexibility/Conditioning
4:45 - 5:30Pilates/PBT - Intermediate4:45 - 5:30Junior 2 Flexibility/Conditioning
5:30 - 6:15Pilates - Advanced Foundation & Advanced 25:30 - 6:00Advanced Flexibility/Conditioning
6:15 - 7:00Pilates - Intermediate Foundation6:00 - 6:45Intermediate Flexibility/Conditioning
Studio 2Studio 2
Megan Rhodes RAD CBTS ARAD (Invitation only classes)Megan Rhodes RAD CBTS ARAD/Acrobatic Arts Module 2 certified
4:00 - 4:45Pre-Junior Vocational Ballet4:00 - 4:45Grade 1 Ballet
4:45 - 5:30Junior Vocational Ballet4:45 - 5:30Grade 2 Ballet
5:30 - 6:15Acrobatic Arts - Mini Advanced5:30 - 6:15Grade 3 Ballet
Kerith Warehouse & Studio 26:15 - 7:00Grade 4 Ballet
Despina Kefalidis RAD RTS RAD Examiner (Invitation only classes)Kerith Warehouse
4:25 - 5:25Intermediate Foundation BalletDespina Kefalidis RAD RTS RAD Examiner
5:25 - 6:25Intermediate Ballet4:30 - 5:15Inter Foundation Ballet - Pointe/Variation
6:30 - 7:30Advanced Foundation Ballet (Studio 2)5:15 - 6:00Intermediate Ballet - Pointe/Variation
7:30 - 8:30Advanced 2 Ballet (Studio 2)6:00 - 6:45Advanced Foundation - Pointe/Variation
6:45 - 7:45Grade 8 Ballet
TUESDAY
Studio 1FRIDAY
Jane Du Toit LISTD Tap DDE Modern & TapStudio 1
4:00 - 4:30Grade 2 TapRachel Chapman BA (Hons) Musical Theatre (Invitation only classes)
4:30 - 5:00Grade 3 Modern4:00 - 5:00Industry Training - Junior
5:00 - 5:45Grade 5 Modern5:00 - 6:15Industry Training - Intermediate
5:45 - 6:30Grade 5 Tap6:15 - 7:30Industry Training - Senior
6:30 - 7:15Intermediate Foundation ModernStudio 2
7:15 - 8:00Advanced 1 ModernMegan Rhodes RAD CBTS ARAD
8:00 - 8:45Intermediate Tap4:00 - 4:30Petite Ballerinas (3-4 years)
Kerith Warehouse4:30 - 5:00Pre-Primary Ballet (4-5 years)
Natasha Calao Acrobatic Arts Module 1 Certified5:00 - 5:45Grade 2 Ballet
4:00 - 4:45Acrobatic Arts - Mini
4:45 - 5:30Acrobatic Arts - JuniorSATURDAY
5:30 - 6:30Acrobatic Arts - Junior 2Studio 1
6:30 - 7:30Acrobatic Arts - IntermediateLucy Seymour ISTD DDE
9:30 - 10:00Primary Modern & Tap
WEDNESDAY10:00 - 10:45Grade 1 Tap & Grade 1 Modern
Studio 110:45 - 11:15Grade 2 Tap
Sarah Birth RAD RTS, B.Ed (Hons)11:15 - 11:45Grade 3 Modern
4:45 - 5:30Grade 5 Ballet12:00 - 12:30Grade 3 Tap
5:30 - 6:00Senior Pointe Class12:30 - 1:00Grade 4 Modern
6:00 - 6:45Intermediate Foundation Ballet1:00 - 1:45Intermediate Lyrical/Contemporary
6:45 - 7:45Grade 7 BalletStudio 2
Studio 2Heidi Rhodes RAD RTS ARAD
Heidi Rhodes RAD RTS ARAD9:00 - 9:45Grade 1 Ballet
10:00 - 10:30Baby Ballerinas (22 months - 3 years)9:45 - 10:15Petite Ballerinas (3-4 years)
10:45 - 11:45Silver Swans (Adult Ballet)10:15 - 10:45Pre-Primary Ballet (4-5 years)
Megan Rhodes RAD RTS ARAD10:45 - 11:45Grade 5 Ballet
4:00 - 4:30Petite Ballerinas (3-4 years)11:45 - 12:30Grade 3 Ballet
4:30 - 5:15Primary Ballet (5-6 years)
5:15 - 6:00Grade 1 BalletKerith Warehouse
6:00 - 7:00Grade 6 Ballet (New)Sophie Watt BA (Hons) RAD RTS/Acrobatic Arts Module 1 Certified
7:00 - 8:00Grade 6 Ballet10:45 - 11:30Acrobatic Arts - Minis
11:30 - 12:15Acrobatic Arts - Junior
St Stephens Church, Vansittart RoadWindsor, SL4 5EH
SATURDAY
Sophie Watt BA (Hons) RAD RTS
9:00 - 9:30Petite Ballerinas (3-4 years)
9:30 - 10:15Primary Ballerinas (5-6 years)

Term Dates Calendar

Calendar is loading...
Powered by Booking Calendar